close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 lutego 2017

  Z żalem informujemy o śmierci prof. dr hab. Janine Ponty, która w swojej działalności akademickiej poświęciła się przede wszystkim badaniom losów polskiej emigracji i Polaków we Francji.

   

  Prof. dr hab. Janine Ponty "odkryła" Polskę przez przypadek w 1972 roku podczas wyprawy samochodowej przez Europę. Z wakacji wróciła z przekonaniem i postanowieniem, że "jako historyk i socjolog [musi] zrozumieć polski fenomen". Ponieważ o zarobkowej imigracji Polaków do Francji po pierwszej wojnie światowej nie udało jej się znaleźć we Francji zbyt wiele, właśnie tej tematyce poświęciła swoje dwie pierwsze książki.

   

  W latach 1978-84 często bywała nad Wisłą, pracując, badając i poznając Polskę - i język polski - coraz lepiej. W 1985 roku obroniła na Uniwersytecie Paris-1 Panthéon-Sorbonne doktorat pt. "Polscy imigranci zarobkowi we Francji, 1919-1939", a w 1988 roku ukazała się jej książka na ten sam temat, stanowiąca socjologiczno-historyczny obraz niemal półmilionowej (1938) społeczności polskiej we Francji.

   

  Następnie prof. Janine Ponty związała się z Uniwersytetem Franche-Comté  w Besançon, gdzie wykładała historię nowożytną i badała historię imigracji, w szczególności polskiej. Uważała, że "wciąż utrzymuje się dystans między zainteresowaniem i szacunkiem, jakimi cieszy się Francja nad Wisłą, a tym, co o Polsce i Polakach wie  się [we Francji]. O wkładzie tych dawnych zarobkowych imigrantów w gospodarkę francuską, o obecności Polaków we [francuskiej] kulturze; [Francuzi] przyswoili sobie Chopina i Marię Curie tak, że aż zapomnieli o ich pochodzeniu. Dużo więcej niż o Mickiewiczu, który przecież pół życia spędził w Paryżu, wiedzą o Dostojewskim, Tołstoju czy Czechowie" (wywiad, GW, 15.07.2008).

   

  Za zasługi na rzecz nauki prof. Janine Ponty została odznaczona francuskim Orderem Narodowym Zasługi, Orderem Palmy Akademickiej oraz polską odznaką honorową Bene Merito nadaną przez Ministra Spraw Zagranicznych RP.

   

  *

   

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 lutego 2017 roku. Rozpoczną się mszą żałobną o godzinie 14h30 w kościele Saint-Jacques Saint-Christophe de La Villette (place de Bitche 15, Paryż), i zakończą na cmentarzu Eaubonne, gdzie spoczywają jej mąż Bernard Ponty oraz córka Frédérique.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: